Langoši! Jedan od najpopularnijih pekarskih proizvoda Međimurskog podneblja. Puno nas je odraslo na njima i svi ih obožavamo. Sad je vrijeme da poboljšamo recept i napravimo najmekše langoše koje smo ikad jeli. Da bi u tome uspjeli, moramo zamijesiti čim mekanije tijesto! Recept je dovoljan za 4-6 langoša.
Analiza sastojaka
Brašno – Da bi napravili najmekše langoše, treba nam brašno s visokim udjelom bjelančevina/glutena, jer će s tim brašnom tijesto u isto vrijeme biti jako mekano, elastično i neće se lijepiti za prste. Izaberite brašno za dizana tijesta ili brašno tip 00. Brašno bi trebalo imati minimalno 12% bjelančevina/glutena.
Mlijeko – Mlijeko nam je glavna tekućina u tijestu. Mlijeko ćemo zajedno s jogurtom zagrijati na odgovarajuću temperaturu ili možete jednostavno koristite toplo mlijeko zimi, a hladno ljeti.
Jogurt – Jogurt najviše dodajemo zbog toga jer navodno smanjuje apsorpciju ulja tijekom pečenja. Također će dodatno omekšati i dati sočnost langošima. Koristite čvrsti jogurt s oko 3% masnoće. Ako koristite tekući, smanjite količinu za 20g kako tijesto ne bih bilo previše mekano.
Jaje – Jaje će dati žućkastu boju i mekoću langošima, te im poboljšati okus.
Sol – U tijesto ide dovoljna količina soli, ali po želji langoše možemo dodatno posoliti nakon pečenja.
Kvasac – Koristiti ćemo jako malo suhog kvasca jer ćemo tijesto fermentirati 24 sata. Ako langoše želite isti dan, stavite 4x više kvasca.
Ulje za prženje – U ovom receptu sam koristio suncokretovo ulje, ali vi možete koristiti ulje ili masnoću po želji. Samo pazite da bude otporno na visoku temperaturu.
Pribor
- Posuda za tijesto
- Termometar
- Kuhača
- Špatula
- Kuhinjska vaga
- Pjenjača
- Tava
- Hvataljke
- Ubrusi + metalna posuda ili veći tanjur za vruće langoše
RECEPT
Sastojci
- 500g brašna (100%)
- 210g mlijeka (42%)
- 200g jogurta (40%)
- 1 jaje (50g) (10%)
- 12g soli (2.5%)
- 4g kvasca (0.8%)
- 500 – 700 ml ulja za prženje
(u zagradi je pekarski postotak)
Sažetak postupka
- Izvažemo sve sastojke, a mlijeko i jogurt zagrijemo/ohladimo na odgovarajuću temperaturu.
- Jaje umutimo i izmiješamo s jogurtom, mlijekom i kvascem. Posebno izmiješamo sol i brašno.
- Zatim sve sastojke sjedinimo s kuhačom/špatulom, poklopimo i stavimo u frižider
- 3 puta svakih pola sata radimo razvlačenje i preklapanje. Po potrebi i više.
- Tijesto ostavimo da fermentira 24 sata u frižideru.
- 2 sata prije pečenja formiramo 6 kuglica i ostavimo da odstoje na sobnoj temperaturi. Kugle možemo formirati i nekoliko sati ranije i staviti ih u frižider.
- Ako vam oblik nije bitan, tijesto možete samo razdijeliti na 6 komada, rastegnuti i odmah peći.
- Ulje na tavi zagrijte na 190-200°C, a tijesto formirajte u disk debljine 0.5cm.
- Langoše pecite 1 minutu sa svake strane ili dok ne dobiju boju.
- Gotove langoše stavite na papirnati ubrus da upije višak masnoće.
- Langoše servirajte s umakom od vrhnja i češnjaka. Dobar tek!
Detaljni postupak
Sjedinjenje sastojaka
Pripremimo i izvažemo sve sastojke. Mlijeko i jogurt pomiješamo zajedno i zagrijemo/ohladimo na odgovarajuću temperaturu. Jogurtu i mlijeku dodamo kvasac i jaje koje smo prethodno umutili pjenjačom.
U drugoj posudi pomiješamo suhe sastojke, brašno i sol. Sve sastojke zatim sjedinimo kuhačom ili špatulom. Posudu s tijestom poklopimo i stavimo u frižider na pola sata.
Tijesto će biti dosta mekano i gluten će biti dosta slab, ali nemojte dodavati još brašna. Kroz sljedeće postupke ćemo ojačati gluten i tijesto će postati elastično i neće se toliko lijepiti za prste. Cilj nam je da tijesto bude čim mekše kako bi langoši bili čim mekaniji.
Ojačavanje glutena
Nakon pola sata, tijesto izvadimo iz frižidera i napravimo prvi set razvlačenja i preklapanja. Jednom rukom tijesto razvučemo i preklopimo preko ostalog tijesta i tako u krug preklapajući nekoliko puta. Tijesto zatim vratimo u frižider.
Taj postupak ponovimo 3 puta svakih pola sata. Po potrebi postupak možemo ponoviti i više puta dok gluten ne ojača i tijesta postane elastično. Nakon toga posudu s tijestom poklopimo i stavimo da fermentira oko 24 sata u frižideru.
Formiranje tijesta
Nakon 24 sata fermentacije, tijesto izvadite iz frižidera i stavite na lagano pobrašnjenu glatku površinu. Tijesto razdijelite na 6 jednakih dijelova (160g svaki). Može i na 4 ako želite malo veće langoše. Langoše možete odmah rastegnuti i peći ako vam oblik nije bitan.
Da bi dobili savršeno okrugle langoše, razdijeljeno tijesto moramo prvo formirati u kuglice i ostaviti da odstoje poklopljene na sobnoj temperaturi 1-2 sata da se tijesto odmori.
Najbolje je da kuglice formirate 4-6 sati unaprijed i stavite ih u frižider da biste tijestu dali više vremena da se odmori, da ne bih bilo žilavo i teško za razvlačenje.
Prženje Langoša
U tavu sipamo oko pola litre ulja i zagrijemo na 190°C. Ako nemate termometar, provjerite da li je ulje spremno za prženje tako da prstima sipate malo brašna. Ulje je spremno za prženje ako se toga zapijeni nakon što smo ubacili malo brašna.
Tijesto rukama ili valjkom formiramo u disk debljine 0.5 cm i pazimo da ne bude previše tanko. Zatim tijesto izbodemo vilicom.
Langoše zatim stavimo u vruće ulje i pržimo 1 minutu sa svake strane ili dok ne dobiju zlatno-žutu boju.
Gotove langoše stavimo na tepsiju s papirnatim ubrusom da bi iscijedili višak ulja. Langoše možemo poslužiti s umakom od vrhnja i češnjaka. Dobar tek!
Do sljedećeg pečenja
Alen