...

Jednostavan i ukusan bijeli kruh

Sviježi i jednostavan bijeli kruh od samo 4 sastojka tek ispečen i izvađen iz pećnice.

Tajna za ovaj jednostavni i ukusni bijeli kruh nije u njegovim sastojcima, već u dužoj fermentaciju. Duža fermentacija će formirati odličan okus u kruhu, te učiniti kruh laganijim i lakše probavljivim. Za odličan okus, ovaj jednostavan kruh ćemo fermentirati minimalno 24 sata, a za najbolji rezultat 48 sati.

Analiza Sastojaka

Brašno – Najbolje brašno za ovaj jednostavni kruh bi bilo tip 00 ili brašno za dizana tijesta. Ako koristite obično glatko brašno koje ima postotak bjelančevina (glutena) 10% ili manje, stavite malo manje vode. Kako pravilno izabrati brašno pogledajte ovdje.

Voda – Za odabrati najbolju temperaturu vode, možete slijediti ovo jednostavno pravilo: Topla voda zimi, hladna voda ljeti. Ako želimo predvidljive rezultate svaki put, temperatura gotovog tijesta bi trebala biti 25°C. Više o temperaturi tijesta ovdje.

Sol – Naravno kruh ne može bez soli. Sol mu daje bolji okus, te također ojačava gluten u tijestu.

Kvasac – za ovaj recept koristit ćemo suhi instat kvasac. Kvasca trebamo jako malo pošto ćemo tijesto fermentirati 24 do 48 sati. Čim je duža fermentacija manje kvasa trebamo. Gotovo zamiješeno tijesto bi trebalo biti oko 25°C da bi se kvasac aktivirao.

Sastojci za Jednostavan i ukusan bijeli kruh

Pribor

RECEPT

Sastojci

  • 500g brašna (tip 00 ili za dizana tijesta)
  • 340g vode (310g ako koristimo obično glatko brašno)
  • 10g soli
  • 4g suhog kvasca (3g za 48 sati fermentacije)

Sažetak postupka

  • Kuhačom sjedinimo sve sastojke dok ne dobijemo homogenu smjesu.
  • Tijesto stavimo odmah u frižider i radimo razvlačenje i preklapanje tijesta 3 puta svakih pola sata da ojačamo gluten.
  • Ostavimo tijesto u frižideru 24-48 sati da fermentira i da se udvostruči.
  • Sat i pol prije pečenja, tijesto izvadimo iz frižidera, oblikujemo u kruh i stavimo u košaru za kruh da odstoji. Ovog puta se tijesto ne smije poduplati, već samo lagano dići.
  • Za to vrijeme stavimo 2 pleha za pečenje u pećnicu i zagrijemo sve zajedno na 250°C
  • Kruh preokrenemo iz košare na papir za pečenje, malo pobrašnimo i po dužini zarežemo žiletom ili nazubljenim nožem
  • Kruh zatim s papirom za pečenje stavimo na zgrijani pleh, a na drugi pleh sipamo jednu šalicu vruće vode da bi se stvorila para i da bi se kruh bolje digao tijekom pečenja.
  • Temperaturu pećnice zatim stavimo na 220°C i pečemo 45 minuta ili dok kruh ne dobije zlatno-žutu boju.
  • Pečeni kruh zatim stavimo na rešetke ili drvenu dasku i pustimo da odstoji sat vremena. Svježe pečeni kruh je najbolji s malo maslaca. Dobar tek!

Detaljni postupak

Sjedinimo sastojke

Kvasac i sol rastopimo u vodi, zatim dodamo brašno i miješamo kuhačom dok tijesto nije skoro gotovo, završno miješanje je potrebno uraditi rukom kako bi se dobila homogena smjesa. Tijesto nije potrebno mijesiti da bi se stvorio gluten.

 Ojačavanje glutena – razvlačenje i preklapanje

Gotovo tijesto ćemo odmah staviti u frižider da odstoji pola sata. Zatim ćemo tijesto izvaditi van i rukom razvući tijesto kao na slici dolje i preklopiti. Tijesto rotiramo u krug i napravimo 4 do 8 preklopa. Na taj način ćemo ojačati gluten bez da mijesimo tijesto, te ćemo brže i ravnomjernije ohladiti tijesto.

Tijesto opet vratimo u frižider na pola sata i opet ponovimo isti postupak dok to nismo uradili sve zajedno 3 puta. Gluten bi do sad trebao ojačati i tijesto bi trebalo biti glatko, bez da se previše lijepi za prste. Ako se to još nije dogodilo, postupak ponovimo još jedanput.

Ako baš nemate vremena biti u blizini i to napraviti svakih pola sata, možete slobodno 2 zadnja preklopa napraviti u većem vremenskom razmaku, kroz nekoliko sati.

Spremanje za fermentaciju

Gotovo tijesto stavimo na radnu površinu i formiramo ”loptu” tako da tijesto objema rukama povlačimo prema sebi lagano rotirajuću u krug da bi se tijesto zateglo sa svih strana.

Kada steknete malo prakse, taj postupak se može napraviti jednom rukom bez vađenja tijesta van iz posude.

 Fermentacija

Tijesto zatim vratimo u posudu, poklopimo tanjurom ili plastičnom folijom i stavimo nazad u frižider da fermentira minimalno 24 sata. Za najbolji okus fermentirajte 48 sati, ali stavite onda samo 3 grama kvasca.

Tijesto bi se trebalo poduplati za to vrijeme. Ako nam je tijesto previše naraslo, možemo ga lagano premijesiti i vratiti nazad u frižider.

 Oblikovanje kruha

Sat i pol prije nego želimo ispeći kruh, tijesto izvadimo iz frižidera i formiramo kruh na sljedeći način:

Tijesto izvadimo iz posude plastičnom špatulom, stavimo na lagano pobrašnjeno površinu, lagano pritisnemo i razvučemo tijesto rukama da formiramo duguljasti oblik.

2/3 tijesta preklopimo jedno preko drugog, zatim lijevu stranu malu razvučemo, preklopimo i onda to isto napravimo s desnom stranom preklapajući preko lijeve strane.

Tijesto zatim zarolamo od debljeg kraja prema tanjem, lagano pritišćući da bi se stvorila napetost. Uglove možemo okrenuti ispod tijesta.

Završno dizanje

Oblikovano tijesto dobro pobrašnimo i stavimo u košaru za kruh ili u posudu s platnenom krpom. Kruh također možete peći u nauljenom kalupu za kruh.

Tijesto ostavimo da odstoji oko sad vremena na sobnoj temperaturi ili dok se ne počne lagano dizati. Ako se tijesto počne predizati, a vaša pećnica još nije spremna za pečenje, tijesto možete staviti u frižider.

Tijesto se ovog puta ne bih smjelo poduplati već samo lagano dići.

 Pečenje kruha

Za to vrijeme ćemo zagrijati pećnicu s 2 pleha za pečenje na 250°C minimalno pola sata prije pečenja. Jedan pleh ćemo koristiti za pečenje kruha, a ispod njega drugi za vodu koja će nam napraviti paru u pećnici i pomoći kruhu da se bolje digne.

Kad je sve spremno za pečenje, kruh stavimo na papir za pečenje, lagano pobrašnimo i zarežemo žiletom ili nazubljeni nožem po dužini s desne ili lijeve strane kruha držeći žiletu pod laganim uglom.

Taj rez će također pomoći da se kruh bolje digne i da se kontrolirano raširi, umjesto da puca na sve strane.

Kruh zatim zajedno s papirom za pečenje prebacimo u pećnicu na vrući pleh i odmah nakon toga ulijemo šalicu vruće vode na drugi pleh da bi se stvorila para i da bi se kruh bolje digao. Zatvorimo pećnicu i smanjimo temperaturu na 220°C.

Pošto ja imam dosta slabu pećnicu, ja sam umjesto pleha za pečenje koristio metalnu tavu koju samo malo bolje zagrijao na štednjaku jer bi mi inače kruh bio sirov od ispod.

Kruh pečemo oko 45 minuta dok ne dobije zlatno-žutu boju ili smećkastu ako volite bolje pečeni kruh. Gotov kruh zatim stavite na metalne rešetke ili drvenu dasku i ostavite sat vremena da se ohladi.

Sviježe pečeni kruh najbolje ide s maslacem. Dobar Tek!

Pečeni, ohlađeni i izrezan bijeli kruh

 

Do sljedećeg pečenja!

 

Alen

2 komentara

Ostavi Komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.