Već duže vrijeme razmišljam da napravim recept za kruh koji se može ispeći na tavi na čim brži i jednostavniji način, tako da svaki dan možemo imati sviježi kruh za doručak. Dosta recepata za kruh koji se peče na tavi iziskuje da se kruh mijesi, zatim se razdijeli i zamijese se loptice, zatim se te loptice preoblikuju u diskove i to se peče na tavi.
Za ranojutarnju kruh, taj postupak mi je bio predugačak pa sam odlučio smisliti nešto brže i bolje. Tijesto za kruh koje se samo ulije u tavu! Miješanje se radi samo s žlicom jer je tijesto jako mekano i ostavi se preko noći da fermentira. Kruh je ujutro spreman za pečenje i gotov je za 20 minuta!
Analiza Sastojaka
Brašno – Koristimo brašno koje je bogato glutenom (bjelančevinama), minimalno 11%. Brašno za dizana tijesta ili tip 00. Kako pravilno izabrati brašno pogledajte ovdje.
Voda – Za ovaj recept ćemo koristiti mlaku vodu
Sol – Naravno kruh ne može bez soli. Sol mu daje bolji okus, te također ojačava gluten u tijestu.
Suhi kvasac – Ovog puta ćemo kontrolirati brzinu fermentacije s količinom kvasca umjesto temperaturom vode zbog načina na koji ćemo zamijesiti kruh. Manje kvasca ljeti, više kvasca zimi. Više o postupku biti će navedeno dolje.
Maslinovo ulje – Maslinovo ulje nam treba da bi premazali tavu na kojoj ćemo peći kruh
Pribor
- posuda za tijesto
- Kuhinjska digitalna vaga
- Neprianjajuća (teflon) tava srednje veličine
- Poklopac za tavu ili još jedna tava
- Plastična špatula
- Kist za premazivanje ulja
- žlica
RECEPT
Sastojci
- 200g brašna (tip 00 ili za dizana tijesta)
- 200g vode
- 5g soli
- 2g suhog kvasca zimi, 1g suhog kvasca ljeti
- 1 žlica maslinovog ulja (za premazivanje)
Sažetak postupka
- Sjedinimo brašno i vodu i ostavimo da odstoji sat vremena da bi stvorili gluten.
- Zatim dodamo kvasac i sol i zamijesimo tijesto sa žlicom.
- Tijesto stavimo u frižider na 24 sata da fermentira.
- Tijesto izvadimo iz frižidea i premijesimo žlicom svakih pola sata. Taj postupak uradimo 3 puta.
- Nakon 24 sata tijesto ulijemo u nauljenu hladnu tavu i ostavimo da odstoji 10 minuta
- Tavu s tijestom stavimo na srednje-jaku vatru i poklopimo da bi se stvorila para i da bi se kruh bolje digao.
- Nakon 5-7 minuta dok se donji dio ispeče, poklopac maknemo, kruh preokrenemo i ispečemo s druge strane.
- Gotov kruh maknemo s vatre i stavimo na drvenu podlogu ili metalne rešetke da se ohladi. Dobar tek!
Detaljni postupak
Autoliza (Autolyse)
Pošto tijesto koje ćemo zamijesiti ima visoku hidrataciju od 100%, trebamo napraviti Autolizu. Autoliza zvuči kao nešto komplicirano, ali nije. Sve što moramo napraviti je izmiješati brašno i vodu, te ostaviti jedan sat da odstoji prije nego dodamo ostale sastojke. Na taj način gluten će se bolje formirati jer kvasac i sol neće biti smetnja tih sat vremena.
Da bi napravili autolizu, sjednimo brašno i mlaku vodu, ali jedan manji dio vode ostavimo jer će nam trebati da kasnije rastopimo kvasac i sol. Ostavimo tijesto da odstoji na sobnoj temperaturi sat vremena. Tijesto bi zatim trebalo formirati dovoljno glutena da više nije tekuće nego žilavo i da se može cijelo podići sa žlicom kao na slici dolje.
Sjedinjenje sastojaka i fermentacija
Nakon sat vremena, u vodu koju smo sačuvali sipamo kvasac i sol, te rastopimo sastojke miješajući sa žlicom. Zatim sjedinimo sve sastojke žlicom i stavimo tijesto u frižider.
Da bi dodatno ojačali gluten, tijesto ćemo izvaditi iz frižidera 2-3 puta svakih pola sata ili kroz dan i sa žlicom premijesiti, to jest preklapati tijesto od rubova posude prema sredini. Kad to napravimo tijesto prekrijemo poklopcem ili plastičnom folijom i stavimo u frižider da fermentira.
Pečenje kruha na tavi
Nakon ukupno 24 sata fermentacije tijesto bi se trebalo skoro poduplati i kruh je onda spreman za pečenje. Na neprijanjajuću tavu sipamo jednu žlicu maslinovog ulja i razmažemo po cijeloj tavi. Na hladnu tavu sipamo tijesto za kruh i ostavimo da odstoji 10 minuta. Ako imate vremena, za bolji rezultat kruh ostavite na tavi pola sata prije pečenja.
Kruh zatim poklopimo sa poklopcem ili drugom tavom i stavimo peći na srednju vatru. Nakon 5-7 minuta pečenja, maknemo poklopac i ako je kruh dobio zlatno-žutu boju s donje strane, preokrenemo ga i nastavimo peči otklopljeno dok ne dobije boju i s druge strane.
Ako vam kruh ispadne malo deblji i vidite da je još sirov iznutra iako je pečen s obje strane, obrišite poklopac od kondenzacije i nastavite peći s poklopcem dok kruh nije potpuno pečen.
Gotov kruh stavimo na drvenu podlogu ili metalne rešetke i ostavimo da se ohladi. Dobar tek!
Do sljedećeg pečenja!
Alen